Online Alışverişte Güvenlik- Güvenli Alışveriş İçin Tavsiyeler

Güvenli Alışveriş- Online Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? Hangi Güvenlik Önlemleri Alınmalı?

Online alışveriş gerçek anlamda hem hayatımızı kolaylaştıran hem de renk katan bir kavram. Evinizden, iş yerinizden hatta teknolojinin geldiği son noktayı düşünecek olursak akıllı telefonlar ve ipadler aracılığıyla (mobil alışveriş) yolda yürürken bile alışveriş yapma imkanına sahipsiniz. Ancak güvenli alışveriş yapmak işin başka bir boyutudur.

Normal yapılan alışverişlerde güvenliği çok dert etmeyiz çünkü önce mal sonra para olduğu için herhangi bir dolandırıcılığa maruz kalmak pek mümkün değildir. Ancak bildiğiniz üzere; konu online alışveriş olunca önce önce ödeme- sonra mal şeklinde alışveriş yaparız, yani önce beğendiğimiz ürünü kredi kartı/havale şeklinde satın alırız sonra da aldığımız ürünün kargo ile bize ulaştırılmasını bekleriz. Hal böyle olunca çoğu kişinin aklındaki sorular şunlardır; yaptığım işlem güvenli mi? Alışveriş yaptığım site güvenli mi?

Güvenli Alışveriş için işlem yaptığınız sitelerde şunlara dikkat edin…

Sanılanın aksine online alışveriş yaparken birkaç detaya dikkat ederseniz güvenli bir şekilde alışveriş yapabilir ve herhangi bir dolandırıcılığa maruz kalmazsınız, işte o detaylar:

SSL Sertifikası: Bir online alışveriş sitesinde olmazsa olmazdır! Açık ve net bir şekilde eğer alışveriş yapmakta olduğunuz site SSL sertifikasına sahip değilse kesinlikle o siteden alışveriş yapmayın, çünkü dolandırıcılığa uğrayacağınız büyük bir ihtimaldir.

Peki SSL Sertifikası Nedir? Bir Sitede Var Olduğunu Nasıl Anlarız?

https nedir- güvenli alışverişSSL Sertifikasının açılımı ‘’Secure Sockets Layer’’ Türkçe olarak ise ‘’Güvenli Giriş Katmanı’’ anlamında gelir. Yaptığı işlev ve bizlere vermiş olduğu mesaj ise ‘’ Bu siteden alışveriş yapmak güvenlidir’’ manasındadır. İşlevi ise kredi kartı ile yapılan işlemlerde forma kredi kartı bilgilerimizi girmekteyiz, işte bu sertifika bu girilen bilgilerin şifrelenerek direkt olarak bankaya aktarıldığını ve bilgilerimizin saklanmadığını gösterir.

Böylece girdiğimiz bilgiler güvende kalır ve daha sonra başkası tarafından kullanılamaz. SSL sertifikası önemlidir ve alışveriş yağacağınız sitede mutlaka bulunmalıdır ancak tek başına yeterli değildir.

Bir web sitesinde SSL sertifikasının varlığı ise şu şekilde anlaşılır; tarayıcıdaki adrese baktığınızda ssl sertifikası olan sitelerin http protokolünün sonunda bir ‘s’ harfi görürüz, bu ‘s’ harfi ‘’secure- yani güvenli’’ anlamına gelmektedir. Bu durumda tarayıcıda web site adresi şu şekilde gözükür; https://www.alisverisyapılacaksite.com  Soldaki resimde daha rahat görebilirsiniz:

3D Secure İle İşlem Yapılması:  3D Secure uygulaması Visa ve MasterCard tarafından geliştirilen güvenli bir ödeme sistemidir. 3d secure nedirBuna göre alışveriş yaptığınız sitede ödeme sayfasına bilgilerinizi girip onayladıktan sonra kredi kartınızın kayıtlı olduğu telefon numarasına tek kullanımlık bir şifre gelir ve ödeme ancak o şifreyi girerseniz gerçekleşir. Buradaki güvenli alışveriş formülü ise, başkaları kredi kartı bilgilerinize ulaşmış olsalar dahi şifrenizi bilemeyecekleri için kartınızı kullanamazlar.

Alışveriş yapacağınız web sitesinde 3D Secure bulunması şart değildir ancak bulunması demek bu sitenin müşterilerin güvenliğine önem verdiğini gösterir, o yüzden olmayan yerlerden alışveriş yapmayın diyemeyiz ancak var ise site için artı puan demektir.

Online Alışveriş Yapacağınız Siteleri Araştırın:  İnternette % 90’a varan indirimlerle ürünlerin satıldığı bir gerçek ancak bu durumu kendi çıkarları için kullanmak isteyen insanların ve web sitelerin olduğu da bir gerçek!

Son zamanlarda yaptığımız gözlemlerde özellikle facebook üzerinden reklam yaparak insanlara ‘’sahte ürün’’ gönderimleri yapıldığını keşfetmiş bulunmaktayız. Örneğin 50 TL’ye dünyaca bilinen Nike Ayakkabı reklamı yapıp, kargonuz geldiğinde gelen ayakkabının bildiğimiz imitasyon mal olduğunu görüyorsunuz. Yani ucuza marka ayakkabı alayım derken bir anda dolandırılıyor ve çok pahalıya ‘’üstünde nike yazan’’ bir ayakkabı almış oluyorsunuz.

Yine başka bir web sitesi ‘Ücretsiz marka parfüm’’ gönderdiğini iddia ediyor ve sadece kargo ücretini ödemeniz gerektiğini söylüyor, ancak ne hikmetse kargo ücreti 15 TL! Türkiye’nin hiçbir yerine parfüm için kargo ücreti o kadar tutmaz, özellikle kargo şirketiyle kurumsal olarak çalışılıyorsa ki büyük bir şirket bunu yapar kargo ücreti en fazla 5-6 TL tutar. İşin dahası ise 15 TL kargo ücretini ödediğinizde size gelen parfümün sokaklarda 2 liraya satılan ‘’Tester Parfüm’’ olduğunu görüyorsunuz. Yani 2 liralık malı 15 TL’ye satın almış oluyorsunuz!

Online Alışverişte dikkat etmeniz gereken bir diğer web site ve ürün tipi ise meşhur telefonların çin malı imitasyonları. 1700 TL değerindeki telefonları ‘bire-bir’ imitasyon olarak 300-500 TL civarında satan bu sitelere amacınız imitasyon ürün almak olsa bile güvenmek mümkün değil. Zira hepsi kendi ürünlerinin diğerleriyle karıştırılmamasını çok kullanışlı ve kaliteli malzemeden üretildiğini iddia ediyor, bunu kim nasıl kanıtlayabilir? Hatta bazıları ürünün imitasyon olduğunu dahi söylemiyor!

Peki Bu Gibi Durumlardan Nasıl Kaçınacağız? Alışveriş Sitesinin Güvenilir Olup Olmadığını Nasıl Anlayacağız?

Aslında birkaç dakikanızı araştırmaya ayırarak rahat bir şekilde o sitenin güvenilir olup olmadığını anlayabilirsiniz. Güvenilir ve büyük siteler hariç (trendyol, markafoni,hepsiburada vs. Not: Güvenilir sitelerin listesini sitenin en üstünde kategorilere göre bakarak bulabilirsiniz, örneğin giyim alışverişi yapacaksanız ‘’Giyim/Fırsat Bölümüne tıklayın) tanınmamış bir siteden alışveriş yapacaksanız site adını tarayıcıdan kopyalayın ve Google’da ‘’ siteadi.com yorumlar, siteadi.com şikayet, siteadi.com güvenilir mi?’’gibi aramalar yapın böylece Google size bu site hakkında yapılan (varsa) şikayetleri ve yorumları getirecektir.

Diğer bir yöntem ise www.sikayetvar.com sitesine gidin ve site adını arama formuna yazın, böylece eğer sitede yanlış giden birşeyler varsa daha önce mağduriyet yaşayan kullanıcılardan bunu görebilirsiniz.

Not: Bir site veya ürün hakkında şikayet var diye ondan alışveriş yapmak doğru değildir diye bir kanıya kapılmayın, çünkü hayatta herkesi memnun etmek mümkün değildir! Dünyanın en iyi alışveriş sitesi de olsa mutlaka hakkında şikayetler olacaktır, veya sizinle alakasız bir konuda bir şikayet olabilir, bir aksilik olmuş olabilir, olağan şeyler bunlar. O yüzden şikayetin içeriğine bakmalısınız, eğer bir site güvenilir mi diye araştırıyorsanız ‘’Dolandırıldım’’ diye bir şikayet yoksa sorun yoktur, veya gerçek mi sahte mi ürün gönderiyor diye endişe ediyorsanız ‘’ Sahte ürün geldi’’ gibi şikayet yoksa yine sizin için sorun yoktur.

Mağduriyete uğradığınız bir alışveriş sitesi varsa bu yazı altına uygun bir dille yazabilirsiniz, böylece sizden sonra başkalarının da mağduriyete uğramamasına katkıda bulunmuş olacaksınız.

Güvenli Alışverişler Dileriz…


OnlineAlisveris.Org en güncel kampanya ve indirim haberlerini ziyaretçilerine iletmek, online alışveriş konusunda makaleler yayınlayarak bilinçli bir internet kullanıcı kitlesi oluşturmak ve online alışveriş sitelerini değerlendirmek amacıyla kurulmuş kullanıcı dostu bir organizasyondur.

Advertisement

3 Yorum a “Online Alışverişte Güvenlik- Güvenli Alışveriş İçin Tavsiyeler”

 1. Emel

  Oca 23. 2013

  Çok güzel ve yararlı bilgiler vermişsiniz, internet alemi hem çok iyi hem kötü dikkat etmek lazım, teşekkürler..

  Reply to this comment
 2. hirdavat

  Haz 10. 2013

  Faydalı yazınız için çok teşekkür ederiz. Online alışveriş arttıkça güvenlik meselesi çok daha önemli hale geliyor. Çoğu kişi kendi işi olmamasına rağmen çok ucuz fiyatlarla site açıyorlar ve insanların güvenliğini tehlikeye atıyorlar. Bu sebeple alışveriş yapacağınız sitelerin arkasında güvenilir ve eski firmalar olduğundan emin olmanız gerekiyor.

  Reply to this comment

Yorum Yap